Bol zvolený do tejto pozície, ktorú potom potvrdila WHO. V tejto úlohe bude Giesecke radiť generálnemu riaditeľovi WHO Tedrosovi Adhanomovi Ghebreyesusovi pri reakcii na pandémiu.
Na začiatku pandémie, ktorá v súčasnosti zasiahla viac ako 25 miliónov ľudí na celom svete, prijalo Švédsko kontroverzné rozhodnutie vyhnúť sa úplnému lockdownu. Zatiaľ čo mnoho ďalších krajín zaviedlo lockdowny na to, aby ľudia zostali doma a vyhýbali sa sociálnym kontaktom, Švédsko takéto opatrenia neuložilo. Namiesto toho sa spoliehala na dobrovoľné obmedzenia – napríklad požiadala ľudí, aby pracovali z domu, kde je to možné, a aby sa vyhli verejnej doprave.
Stádová imunita
Cieľom týchto opatrení bolo zjavne dosiahnuť „stádovú imunitu“ (kolektívna imunita, anglicky herd immunity) . Toto slovné spojenie sa bežne používa v súvislosti s vakcínami, kde, ak je zaočkovaná určitá časť ľudí, pomáha chrániť neočkované osoby pred touto chorobou. S vakcínou COVID-19, kde v súčasnosti nie je k dispozícii žiadna vakcína, imunita stáda zahŕňa prenesenie vírusu cez populáciu, aby si populácia vybudovala prirodzenú imunitu – aspoň z krátkodobého hľadiska.
Giesecke bol švédskym štátnym epidemiológom v rokoch 1995 až 2005. Je považovaný za mentora Andersa Tegnella, ktorý sa tejto úlohy zhostil v roku 2013.
V auguste e-maily medzi týmito dvoma mužmi už v marci ukazujú, ako sa diskutovalo o imunite stád s cieľom obmedziť šírenie vírusu vo Švédsku. Prvýkrát informoval web thelocal.se, v jednom e-maile od spoločnosti Giesecke sa uvádza:
Giesecke v máji v časopise The Lancet uviedol, že verí, že vírus bude „každý vystavený“ vírusu a že „dôjde k infikovaniu väčšiny ľudí“ – mnohí však budú mať slabé alebo mierne príznaky.
Jeho článok sa stretol s búrlivou reakciou ostatných vedcov, ktorí konštatovali niekoľko problémov Gieseckeho tvrdení. Uviedli, že myšlienka, že zastavenie šírenia koronavírusu, je „márna“ a neberie do úvahy krajiny, kde sa to podarilo úspešne, napríklad Nový Zéland. Tiež povedali, že je to „cynické“, pretože to naznačuje, že úsilie na vývoj liekov a liečebných postupov je úplne na nič.
Nedávna analýza švédskej odpovede COVID-19 ukazuje, že nezavedenie lockdown, viedol na začiatku k zvýšeniu počtu úmrtí. Avšak dopadlo to tiež lepšie, ako mnohí očakávali, pričom to výskumníci do veľkej miery pripisovali kolektívnym akciám jednotlivcov vo Švédsku.
Keď hovoril o svojej novej úlohe vo WHO v rozhovore pre UnHerd, Giesecke uviedol, že medializácia informácií o reakcii Švédska na pandémiu sa stala priaznivejšou od doby na začiatku roka. „Vtedy si mysleli, že sme sa zbláznili,“ hovorí.
Pre web uviedol, že si nemyslí, že vymenovanie je „politickým vyhlásením“, ale že sa WHO jeho skúsenosť páčila. Tiež uviedol, že je príliš skoro na to, aby sme povedali, či malo Švédsko pravdu vo svojej stratégii koronavírusov:
„Pred porovnaním stratégií by ste mali počkať jeden rok alebo možno päť rokov. V tejto pandémii nás čaká ešte dlhá cesta.„
Zdroj: Newsweek: Sweden’s ‚Herd Immunity‘ Mastermind Gets Promoted by WHO
Kto je Johann Giesecke
Johan Giesecke sa v 80. rokoch učil ako lekár pre infekčné choroby vo švédskom Štokholme a vďaka práci s pacientmi s AIDS sa začal zaujímať o epidemiológiu infekčných chorôb. V roku 1992 získal titul MSc v odbore epidemiológie na London School of Hygiene and Tropical Medicine. Potom na škole niekoľko rokov pôsobil ako odborný asistent. Potom sa stal štátnym epidemiológom pre Švédsko (1995 – 2005) a počas ročného volna 1999 – 2000 viedol skupinu pracujúcu na revízii Medzinárodných zdravotných predpisov v ústredí WHO. V rokoch 2005 až 2014 bol prvým hlavným vedeckým pracovníkom Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).
Profesor Giesecke napísal učebnicu o epidemiológii infekčných chorôb. V súčasnosti učí túto tému ako emeritný profesor na Lekárskej univerzite Karolinska Institute v Štokholme.
Zdroj: https://www.who.int/emergencies/diseases/strategic-and-technical-advisory-group-for-infectious-hazards/members/biographies/en/index2.html