/

John Ioannidis

Grécko-americký lekár-vedec, spisovateľ a profesor na Stanfordskej univerzite, ktorý prispel k medicíne založenej na dôkazoch, epidemiológii a klinickému výskumu.

Narodený 21. augusta 1965

Ioannidis študuje samotný vedecký výskum, meta-výskum predovšetkým v klinickej medicíne a spoločenských vedách.

Príspevok Ioannidisa o „Prečo sú najviac publikované výskumné nálezy nepravdivé“ bol najviac prístupným článkom v histórii verejnej knižnice vied (viac ako 3 milióny zobrazení v roku 2020).

Ioannidis bol prominentným odporcom dlhotrvajúcich lockdownov počas pandémie COVID-19. [5] [6]

573/5000Počiatočný život a vzdelávanie

John Ioannidis (2005), „Prečo sú najviac publikované zistenia z výskumu nepravdivé. [7]

Ranný život a vzdelanie

Ioannidis sa narodil v New Yorku v roku 1965 a vyrastal v gréckych Aténach. [8] Univerzitu v Aténach ukončil v roku 1984 a získal množstvo ocenení vrátane Národnej ceny Gréckej matematickej spoločnosti. Vyštudoval najvyššiu pozíciu vo svojej triede na lekárskej fakulte v Aténach, potom študoval na Harvardovej univerzite v odbore interné lekárstvo.

Profesionálna kariera

V rokoch 1998 až 2010 bol Ioannidis predsedom Ústavu hygieny a epidemiológie Lekárskej fakulty Univerzity v Ioannine. V roku 2002 sa stal mimoriadnym profesorom na Lekárskej fakulte Univerzity Tufts.

Bol tiež prezidentom Spoločnosti pre metodiku výskumu syntézy.

Je vysoko citovaný, s indexom h 196 v Študovni Google v roku 2020.

Teraz je profesorom medicíny, výskumu a politiky v zdravotníctve a vedy o biomedicínskych dátach na lekárskej fakulte Stanfordskej univerzity a profesorom štatistiky na Stanfordskej univerzite humanitných a prírodných vied.

Je riaditeľom Stanfordského výskumného centra prevencie a spolu so Stevenom N. Goodmanom spoluautorom Meta-Research Innovation Center v Stanforde (METRICS).

V rokoch 2010 až 2019 bol šéfredaktorom European Journal of Clinical Investigation.

Výskum

Dokument Ioannidisa z roku 2005 „Prečo sú najviac publikované zistenia výskumu nepravdivé“ je najviac sťahovaným dokumentom vo verejnej knižnici vied. V príspevku Ioannidis hovorí, že výskum nespĺňa dobré vedecké štandardy založené na dôkazoch. Ioannidis tiež opísal krízu replikácie (opakovateľnosti) v rôznych vedeckých odboroch vrátane genetiky, klinických štúdií, neurovied a výživy.

Jeho práca sa zamerala na identifikáciu riešení problémov vo výskume a na to, ako vykonávať výskum optimálnejšie.

Ioannidisov výskum v Stanforde sa zameriava na metaanalýzu a meta-výskum štúdií.

Covid-19

V úvodníku k STAT-u zverejnenom 17. marca 2020 Ioannidis označil globálnu reakciu na pandémiu COVID-19 za „fiasko dôkazov raz za storočie“ a argumentoval proti lockdownom.

V marci 2020 sa Ioannidis pokúsil zorganizovať stretnutie v Bielom dome, na ktorom by spolu s kolegami varoval prezidenta Donalda Trumpa pred „dlhoročným vypínaním krajiny a ohrozením toľkých životov“. Stretnutie sa neuskutočnilo, ale 28. marca, keď Trump vyhlásil, že chce, aby sa krajina znovu otvorila na Veľkú noc, Ioannidis napísal svojim kolegom: „Myslím si, že naše myšlienky bez ohľadu na to prenikli do Bieleho domu“.

Počas prvých mesiacov roku 2020 pandémie COVID-19 Ioannidis široko propagoval štúdiu, ktorej bol spoluautorom, „Séroprevalencia protilátok COVID-19 v okrese Santa Clara v Kalifornii“, vydaná ako predtlač 17. apríla, 2020. Tvrdil, že počet infekcií v okrese Santa Clara bol 50 až 85-krát vyšší ako oficiálny počet, čo spôsobilo úmrtnosť vírusu na úrovni 0,12% až 0,2%. Ioannidis zo štúdie vyvodil záver, že koronavírus nie je apokalyptickým problémom, ako sme si mysleli, a že spoločenské lockdowny boli nákladnou a možno smrteľnou nadmernou reakciou.

„Koronavírus nie je apokalyptickým problémom, ako sme si mysleli. Lockdowny boli nákladnou a možno smrteľnou nadmernou reakciou.

Predošlí článok

Epidemiológ Stanfordskej univerzity John Ioannidis vyzýva médiá prestať s panikou kvôli COVID-19

Nasledujúci článok

Pandémia skončí, ak sa skončí náš strach!