//

Epidemiológ Stanfordskej univerzity John Ioannidis vyzýva médiá prestať s panikou kvôli COVID-19

Covid-19 môže podľa výskumov v skutočnosti zabiť iba jedného z 2 000 zdravých ľudí vo veku do 70 rokov.

Dr. John Ioannidis zo Stanfordskej univerzity tvrdí, že miera úmrtnosti na infekciu vypočítanej na základe štúdií sledovania protilátok len 0,05%.

Jeho odhad – zverejnený Svetovou zdravotníckou organizáciou WHO – v štúdii Miera úmrtnosti na infekciu COVID-19 odvodená z údajov o séroprevalencii (Infection fatality rate of COVID-19 inferred from seroprevalence data) je päťkrát nižší ako predchádzajúce tvrdenia, že smrtnosť pre všetky vekové skupiny je 0,25 percenta. Pre porovnanie, sezónna chrípka zabije asi 0,1% všetkých infikovaných.

Dr. John Ioannidis pri svojom novom odhade ľudí do 70. rokov vychádzal z údajov z 61 rôznych testovacích prieskumov uskutočňovaných po celom svete.

Nepredložil oficiálny odhad miery úmrtnosti vo veku nad 70 rokov, naznačil však, že je podobný 0,25 percenta.

Od buka do buka

WHO tvrdí, že 0,6 percenta tých, ktorí ochorejú na Covid-19, celkovo zomrie – vedci však pripúšťajú, že táto choroba zaberá na starších ľuďoch a predstavuje väčšie nebezpečenstvo pre osoby nad 70 rokov.

Vládna Vedecká skupina pre mimoriadne situácie (SAGE) stanovila mieru úmrtnosti na infekciu – IFR (infection fatality rate) na 0,5 percenta a akademici z Oxfordskej univerzity použili modelovanie na vyjadrenie podielu 1,4 percenta.

Meranie na základe protilátok

Dr. Ioannidis použil na vypracovanie IFR štúdie protilátok – ktoré sa považujú za najlepší spôsob, ako zistiť skutočnú veľkosť ohnísk Covid-19.

Veľkosť ohnísk v mnohých krajinách zostáva záhadou kvôli nedostatku testovania v počiatočných štádiách pandémie, ktorá sa začala v Číne minulý rok v decembri.

Protilátky sa vytvárajú ako reakcia na infekcie a môžu zostať v krvi ďalšie mesiace, pretože si ich imunitný systém ukladá, aby si pamätal, ako bojovať proti rôznym patogénom.

To znamená, že môžu byť užitočnou náhradou za prevalenciu, to jest rozšírenie choroby.

Ako dlho ostávajú protilátky?

Vedci však pri používaní týchto údajov vyzvali k opatrnosti, pretože nie je jasné, ako dlho protilátky skutočne zostávajú v krvi, keď infekcia ustúpila.

A niektoré štúdie naznačujú, že pacienti, ktorí prekonajú iba mierne príznaky, ich produkujú sotva zistiteľnou úrovňou.

Vzorky séroprevalencie, ktoré vykonala ONS (Úrad pre národnú štatistiku vo Veľkej Británii)) na 9 343 Britoch, naznačujú, že jeden zo 16 ľudí by mal protilátky v krvi, ak by ich dnes testovali všetkých – alebo až 3,2 milióna ľudí.

Veľké rozdiely

V štúdii Dr. Ioannidisa zverejnenej vo Vestníku WHO, bolo použitých 82 odhadov IFR zo 61 štúdií uskutočnených po celom svete.

Prevalencia protilátok vo vzorkách sa pohybovala od 0,1% v oblasti Bay Area v Kalifornii po 53,4% v Barrio Padre Mugica v Argentíne.

Doktor Ioannidis vzal údaje z každého regiónu a rozdelil počet úmrtí na Covid-19 počtom ľudí, u ktorých sa odhaduje, že budú infikovaní, čím sa dosiahla stredná miera úmrtnosti pri infekcii 0,27%.

Keď boli z výpočtu odstránení ľudia starší ako 70 rokov, stredný IFR klesol na 0,05 percenta.

Vo svojom závere hovorí:

„Miera infekcie sa v jednotlivých regiónoch podstatne líšila, čo môže odrážať rozdiely vo vekovej štruktúre populácie, kombináciu prípadov infikovaných a zosnulých pacientov a ďalšie faktory.“

V lockdowne nemôžete ostať naveky

Vypočujte si rozhovor o tom že presne treba na základe aktuálnych dát zvážiť opatrenia či nestavajú „zdravie proti zdraviu“. To jest jedno zdravie chorých na Covid-19, na úkor zdravia všetkých ostatných.


John Ioannidis- Rozhodovanie na základe údajov vs. rozhodovanie bez údajov počas pandémie COVID-19

Profesor medicíny na Stanfordskej univerzite John Ioannidis vysvetľuje, prečo sa domnieva, že miera úmrtnosti na COVID-19 je oveľa nižšia, ako tvrdí Svetová zdravotnícka organizácia a prečo sa média „padajú do pasce senzáciechtivosti“.

Predošlí článok

Núdzový stav je protiústavný

Nasledujúci článok

John Ioannidis