//

Očkovať či neočkovať?

Český doktor pre celostnú medicínu MUDr. Tomáš Lebenhart sformuloval jasné a oprávnené otázky k plánovanému celosvetovému očkovaniu proti Covid-19

Politici do toho nemajú čo kecať! To je to, o čo tu beží, hovoriac slovami Williama Shakespearea … V tomto smere existujú tri skupiny ľudí:

Skupina 1: Chcem sa zaočkovať – ​​je to zadarmo a plynú z toho samé výhody.

Budem zdravý a navyše mi úrady budú vychádzať v ústrety. Stanem sa slobodným občanom. Zjednodušene povedané. Takých ľudí je toho času, podľa štatistických prieskumov, cca 40%. (K tomu ja neverím manistreamovým prieskumom, to číslo bude nižšie!)

Skupina 2: Očkovať? Určite NIE!

Za prvé, viem o očkovaní svoje a tu navyše ide o vakcínu s novým princípom navodzovania protilátok, navyše vyvinutú v šialenom zhone, hnanom jednak aktuálnou potrebou a takisto konkurenčným bojom …

Pre príklad: Vakcína proti ľudským papilomavírusom (z ktorých niektoré typy môžu za istých podmienok spôsobiť rakovinu krčka maternice) sa vyvíjala a skúšala 15 rokov – nie je spoľahlivá a je sprevádzaná celou radou závažných vedľajších účinkov.

Vakcína proti Covid 19 bola ready za menej ako rok. A tak úplne rozumiem ľuďom, ktorí „si počkajú“ … tí patria do skupiny 3.

Skupina 3: Toho času nerozhodnutý

Bohužiaľ, je tu významný faktor, práve pre ľudí z tejto skupiny (u nás cca 20% – ale počet sa môže podľa okolností významne meniť) – a tým je zásadný nedostatok vedeckých a klinických informácií.

Odpustite mi vážení čitatelia, ale mne tá rozbiehajúca sa prax pripomína ciachovanie dobytka niekde v Texase.

Ja by som si, naivka, predstavoval, že si so mnou na hodinku sadne nejaký sám dobre informovaný odborník, najlepšie lekár – vakcinolog a v kľude mi vysvetlí všetko ohľadom tak zásadného zásahu do môjho života a zodpovie mojej všetečné otázky.

Ak ma nepresvedčí, úctivo poďakujem s tým, že si to ešte rozmyslím a že si po istej dobe zase sadneme a porozprávame sa, keď už bude k dispozícii viac evidentných klinických skúseností. A neskôr možno prikývnem, alebo ten odborník sám uzná, že by mi očkovanie neodporučil pre veľký nepomer medzi zdravotnými rizikami a prínosom. Toto je ale utópia, nič také nemožno očakávať.

Politici do toho nemajú čo kecať a odborníci mlčia. A neverím, že sa to v dohľadnej dobe zmení.

Moje otázky odborníkom

Teraz ešte otázky, ktoré by som odborníkom rád položil, než do mňa zaboria ihlu:

  • Za ako dlho po vakcinácii si moje telo vytvorí dostatočné množstvo špecifických protilátok, aby som mal istotu, že Covidom neochoriem?
  • Ako dlho tento požehnaný imunitný stav vydrží?
  • Bude táto vakcína zaručovať 100% imunitu voči novým typom Covidu, ktoré stále vznikajú (je logický predpoklad, že ak zasiahneme do ich mikroekologického systému, tak sa budú nové mutácie rojiť <ako sršne a budú stále múdrejšie).
  • Alebo budem každý rok lietať na ďalšie a ďalšie typy „zmodernizovanej“ vakcíny?
  • Ak som Covid prekonal, mal by som sa nechať očkovať. A prečo?
  • Prečo mi nezmerajú hladinu anticovidových protilátok, než ma zaočkujú?
  • Ako vysvetlíte, že tu prestalo platiť staré epidemiologické pravidlo: V čase rozvinutej epidémie sa už neočkuje?
  • Budem nejakým spôsobom znevýhodnený, ak sa zaočkovať nenechám? Ako? Bude to v súlade s Medzinárodnými dohovormi v oblasti zdravotnej starostlivosti?
  • Budú zaočkovaní schopní infikovať svoje okolie? Prečo sa tak hlúpo pýtam: Je vedecky mnohonásobne dokázané, (u bežných očkovaní, napr. proti chrípke alebo detským chorobám), že očkovaní, hoci sami väčšinou neochorejú, sú mnohonásobnejšími prenášačmi než neočkovaní chorí.
  • Podpíšete mi, Vy osobne, pán doktor, že vakcína, ktorú mi teraz aplikujete, je pre mňa bezpečná a neohrozí moje zdravie a život? Ak nepodpíšete (realita), prečo ? Čoho sa bojíte? Ak nepodpíšete, nechcite odo mňa podpis informovaného súhlasu, prosím …

Nie je vylúčené, že by z úprimného pohovoru vyplynuli aj ďalšie dôležité podotázky … Zdravotníci ruka v ruke s politikmi (a samozrejme výrobcami vakcín) budú na odmietačov apelovať „zdravotným záujmom“ spoločnosti, kolektívnou imunitou a osobnou morálkou. A iste budú lákať na mnoho výhod oproti neočkovaným.

Myslíte že fantazírujem? …

Na záver len pripomínam dôležitú vetu s Medzinárodného dohovoru práv a slobôd (ktorej sme signatármi):

Záujmy a blaho každého jednotlivca je nadradená záujmom spoločnosti, korporácií a profesijných združení.

P.S.: Ak sa bude vyvíjať scenár dnes predpokladaným smerom a neočkovaných bude väčšina, stálo by za úvahu založiť leteckú spoločnosť NO VAX AIR … a podobné srandičky … Avšak ide o to, aby nás bolo naozaj dosť …

Týmto textom som jasne vyjadril svoj postoj voči novému očkovaniu a množstvo otázok typu „Mám, nemám, čo myslíte …?“ už ponechám s jedinou odpoveďou:

„Je to len na vás, priatelia.“

MUDr. Tomáš Lebenhart, 27.12.2020

Zdroj: prebraté z Facebooku zo stránky Ilove Dušek

Predošlí článok

Pandémia skončí, ak sa skončí náš strach!