/

Johan Giesecke

Johan Giesecke je švédsky lekár a emeritný profesor na Karolínskom inštitúte v Štokholme a poradca švédskej vlády pre epidémie.

Narodený 9. septembra 1949 v Štockholme

Profesionálna kariera

Diplomovú prácu O molekulárnej štruktúre dopaminergných látok obhájil na Karolínskom inštitúte. Počas 80. rokov sa vyučil za infekčného lekára a pracoval s pacientmi s AIDS. Giesecke získal v roku 1992 titul MSc v odbore epidemiológie na London School of Hygiene and Tropical Medicine. Potom pracoval ako odborný asistent na tejto škole.

V rokoch 1995 až 2005 pôsobil Giesecke ako štátny epidemiológ Švédska. Počas ročného voľna 1999 – 2000 viedol skupinu pri Svetovej zdravotníckej organizácii WHO, ktorá sa zaoberala revíziou medzinárodných zdravotných predpisov. Potom bol hlavným vedeckým pracovníkom v Európskom centre pre prevenciu a kontrolu chorôb v rokoch 2005 až 2014.

Od roku 2020 je Giesecke členom Strategicko-technickej poradnej skupiny pre infekčné riziká Svetovej zdravotníckej organizácie WHO a tiež pracuje ako poradca Švédskej agentúry pre verejné zdravie počas pandémie COVID-19 vo Švédsku.

Známym sa stal, keď ako jediný poradca vlád vo veci opatrení proti šíreniu korona vírusu neodporúčal lockdown a apeloval na zodpovednosť a dobrovoľnosť každého občana.

Takisto predpovedal ešte v apríli 2020, že na konci roku bude počet úmrtí na Covid-19 rovnaký vo všetkých krajinách, nezávisle od toho aké opatrenia boli prijaté. Či lockdow so zákazom vychádzania ako bol v Taliansku, alebo žiadne povinne ohraničenia ako vo Švédsku. Štatistiky z konca roka 2020 mu dávajú za pravdu.

V polovici roku 2020 bol prizvaný Svetovou zdravotnou organizáciou WHO ako poradca vo veci účinnosti opatrení na Covid-19.

Predošlí článok

Sucharit Bhakdi

Nasledujúci článok

Deklarácia z Great Barringtonu