Narodený 1. novembra 1946 vo Washingtone, D.C
Profesionálna kariera
Bhakdi je synom thajských rodičov v diplomatických službách. Jeho matka, ktorá študovala na Univerzite Johnsa Hopkinsa v Baltimore, vzbudila jeho záujem o medicínu už v ranom veku.
V rokoch 1963 – 1970 študoval humánne lekárstvo na univerzite v Bonne, v rokoch 1966 – 1970 ako štipendista Nemeckej akademickej výmennej služby. Bhakdi istý čas pracoval ako súkromný asistent internistu Waltera Siegenthalera. Vo februári 1971 bol povýšený na Dr. med. PhD. V rokoch 1972 – 1974 získal štipendium v spoločnosti Maxa Plancka pre imunobiológiu vo Freiburgu. Potom získal štipendium v Nadácii Alexandra von Humboldta od roku 1974 do roku 1976, tiež v Inštitúte Maxa Plancka pre imunobiológiu vo Freiburgu.
Po ročnom pobyte na univerzite v Kodani pracoval v rokoch 1977 až 1990 na Ústave lekárskej mikrobiológie na Univerzite Justusa Liebiga v Gießene. V júli 1979 ukončil habilitáciu. Za profesora C2 bol menovaný v roku 1982 a profesorom C3 pre lekársku mikrobiológiu v roku 1987, predtým ako bol v roku 1990 menovaný na univerzitu v Mohuči. Od roku 1991 tam viedol Ústav pre lekársku mikrobiológiu a hygienu ako profesor C4.
Bhakdi odišiel do dôchodku 1. apríla 2012. Od roku 2016 pracuje ako hosťujúci vedecký pracovník na Christian-Albrechts-Universität zu Kiel.
Na jeseň 2020 ako jeden z prvých podpísal výzvu na slobodné diskusné miestnosti.
Členstvo a funkcie
- Člen Centra spoločného výskumu Nemeckej výskumnej nadácie „Proteíny ako nástroje v biológii“ na univerzite v Giessene (1987–1990),
- Podpredseda Centra pre spoluprácu pri výskume „Imunopatogenéza“ (1990 – 1999)
- Hovorca Centra spoločného výskumu 490 „Infekcia a perzistencia v infekciách“ v Mohuči (2000 – 2011).
- Bhakdi je spoluzakladateľom a členom predstavenstva asociácie „Lekári a vedci pre zdravie, slobodu a demokraciu“, ktorá bola založená v máji 2020 a ktorá v októbri 2020 stratila štatút neziskovosti. Účelom združenia je podniknúť kroky proti vládnym opatreniam na potlačenie koronovej pandémie.
Vedecká práca
V roku 1978 Bhakdi objavil proteín, ktorý napáda a poškodzuje bunky ponorením do bunkovej membrány, čo vedie k vytvoreniu pórov. Bola to dlho hľadaná akčná molekula, ktorá sa vytvára na povrchu cudzích buniek v dôsledku reťazovej reakcie imunitného systému. S následným zistením, že samotné baktérie môžu tiež produkovať proteíny tvoriace póry, sa otvorila nová oblasť výskumu. Teraz je známe, že veľká väčšina patogénnych baktérií produkuje póry, ktoré poškodzujú bunky hostiteľa. V roku 1984 bol Bhakdi vyzvaný, aby predstavil koncept poškodenia bunkovej membrány tvorcami pórov Kráľovskej spoločnosti v Londýne. Od tej doby sa zaoberanie sa touto témou zostalo stredobodom jeho výskumných aktivít.
Výskum komplementu viedol Bhakdiho aj do oblasti aterosklerózy. V roku 1989 zistil, že táto zložka nášho imunitného systému sa záhadne aktivuje v stenách ciev, kde sa ukladá lipoproteín s nízkou hustotou (LDL, „zlý“ cholesterol). Príčinu je možné objasniť a následná práca viedla Bhakdiho k novému vysvetľujúcemu konceptu – Mainzovej hypotéze – pre rozvoj rozšírenej choroby aterosklerózy.
Stanoviská k pandémii a kritike COVID-19
Bhakdi 18. marca 2020 zriadil vlastný kanál YouTube a v troch videách zverejnených v rýchlom slede za sebou vyjadril kritiku k základným dátam, ktoré boli základom opatrení proti pandémii COVID-19 v Nemecku. Kritizoval skutočnosť, že médiá často argumentovali počtom infikovaných ľudí, bez rozlišovania podľa závažnosti symptómov a že ľudia sú klasifikovaní ako „úmrtia na koronu“, ak majú pozitívny výsledok testu, bez určenia príčiny smrti, aj keď viacnásobné predchádzajúce choroby naznačovali iné príčiny.
Metodicky nesprávne je tiež použitie pomeru úmrtí infikovaných ľudí od prvých dní epidémie na extrapoláciu novšieho počtu infikovaných osôb k očakávaným úmrtiam.
Uviedol jeden z dôvodov relatívne vysokej úmrtnosti v mestských aglomeráciách na severe Talianska a Číny, že vysoká úroveň znečistenia ovzdušia a s tým spojené poškodenie pľúc zosilňovali účinky SARS-CoV-2. Bhakdi 26. marca 2020 napísal otvorený list kancelárke Angele Merkelovej, v ktorom vzniesol päť otázok, a 29. marca ho zverejnil vo svojom štvrtom videu, kde oslovil svojich spoluobčanov. Jeho záver bol, že predpísané ochranné opatrenia klasifikoval ako porušenie základných ľudských práv.
Vďaka piatim videám na YouTube dosiahol Bhakdi takmer 50 000 predplatiteľov a viac ako 4 milióny zhliadnutí za šesť týždňov, z čoho viac ako polovica vzišla z predloženia otvoreného listu kancelárke Merkelovej.
Pozičný list Ministerstva vnútra – BMI
V apríli / máji 2020 sa Bhakdi podieľal na príprave pozičného dokumentu zamestnancom oddelenia krízového riadenia KM4 (Krízový manažment a civilná ochrana – ochrana kritických infraštruktúr) nemeckého spolkového ministerstva vnútra. Federálne ministerstvo sa dištancovalo od pozičného dokumentu ako „súkromný názor“, ktorý koluje na oficiálnom hlavičkovom papieri, a zbavil následne postu hlavného vládneho radcu Stephana Kohna.
Bestseller: Korona falošný poplach?
V júni 2020 Bhakdi vydal elektronickú knihu Korona falošný poplach? (Corona False Alarm?) Čísla, fakty a pozadia. Bol publikovaný ako tlačená brožovaná kniha 21. júna 2020 vo vydavateľstve Goldegg Verlag a dosiahla prvé miesto v zozname bestsellerov Spiegel v kategórii „Brožovaná literatúra faktu“. Slovenský preklad tejto knihy vyšiel vo vydavateľstva PLEJADY v novembri 2020.
Jeho kniha „Strašidlo infekcie – mýty, ošial a realita“ (Schreckgespenst Infektionen – Mythen, Wahn und Wirklichkeit) vyšla už v roku 2016.
Obidve knihy vydal spolu s manželkou Karinou Reissovou, biológičkou a biochemičkou vo Výskumnom centre Quincke Christian-Albrechts-Universität zu Kiel.