Najväčia metropola USA po mesiacoch ohraničení
Po mesiacoch hospodársky ničivého uzamknutia robí najväčšia americká metropola prvé kroky späť do normálu. Mesto New York, ktoré malo kedysi najväčšie a najsmrteľnejšie prepuknutie Covid-19 v krajine, sa začalo znovu otvárať 8. júna, a to napriek pretrvávajúcim obavám z vírusu a na pozadí občianskych nepokojov ohľadom policajnej brutality, ktorá viedla k protestom, ale aj rabovaniu a násiliu.
Zatiaľ čo sa ekonomický motor mesta oživuje, je veľa otázok: Ako bude vyzerať podnikanie v post korona New Yorku? Ako si budú môcť ľudia cestovať do New Yorku zo sveta? Ako splnia hlavné newyorské odvetvia, od financií, nehnuteľností a umenia, potreby svojich zákazníkov a zamestnancov, pričom sa budú snažiť udržať všetkých v bezpečí?
Prečo na tom záleží?
Žiadne mesto nie je pre americké hospodárske oživenie dôležitejšie ako New York. Ako hlavné mesto amerického kapitalizmu je globálnym centrom obchodu a obchodu. Ekonomická produkcia oblasti metra v New Yorku, ktorá sa odhaduje na 1,8 bilióna dolárov, je porovnateľná s produkciou celých národov. Mesto s 8,6 miliónmi je tiež centrom krajiny pre bankovníctvo a financie, nehnuteľnosti, médiá, maloobchod, reklamu, cestovný ruch a umenie.
Desiatky najväčších svetových spoločností majú centrálu v New Yorku, kde zamestnávajú státisíce ľudí po celej Amerike a na celom svete. Nachádza sa tu aj Wall Street, ktorá je dôležitou súčasťou ekonomiky mesta a cieľovým miestom globálneho kapitálu.
Takže pochopenie toho, ako sa New York vynára z pandémie – optikou obchodu a financií – je zásadné pre pochopenie vyhliadok americkej ekonomiky ako celku.