New York sa znovu otvára

Quo natum nemore putant in, his te case habemus. Nulla detraxit explicari in vim. Id eam magna omnesque. Per cu dicat urbanitas, sit postulant disputationi ea. Duo ad graeci tamquam interesset, putant iuvaret vel ad. Id stet malis tritani est.

Najväčia metropola USA po mesiacoch ohraničení


Po mesiacoch hospodársky ničivého uzamknutia robí najväčšia americká metropola prvé kroky späť do normálu. Mesto New York, ktoré malo kedysi najväčšie a najsmrteľnejšie prepuknutie Covid-19 v krajine, sa začalo znovu otvárať 8. júna, a to napriek pretrvávajúcim obavám z vírusu a na pozadí občianskych nepokojov ohľadom policajnej brutality, ktorá viedla k protestom, ale aj rabovaniu a násiliu.

Zatiaľ čo sa ekonomický motor mesta oživuje, je veľa otázok: Ako bude vyzerať podnikanie v post korona New Yorku? Ako si budú môcť ľudia cestovať do New Yorku zo sveta? Ako splnia hlavné newyorské odvetvia, od financií, nehnuteľností a umenia, potreby svojich zákazníkov a zamestnancov, pričom sa budú snažiť udržať všetkých v bezpečí?

Prečo na tom záleží?

Žiadne mesto nie je pre americké hospodárske oživenie dôležitejšie ako New York. Ako hlavné mesto amerického kapitalizmu je globálnym centrom obchodu a obchodu. Ekonomická produkcia oblasti metra v New Yorku, ktorá sa odhaduje na 1,8 bilióna dolárov, je porovnateľná s produkciou celých národov. Mesto s 8,6 miliónmi je tiež centrom krajiny pre bankovníctvo a financie, nehnuteľnosti, médiá, maloobchod, reklamu, cestovný ruch a umenie.
Desiatky najväčších svetových spoločností majú centrálu v New Yorku, kde zamestnávajú státisíce ľudí po celej Amerike a na celom svete. Nachádza sa tu aj Wall Street, ktorá je dôležitou súčasťou ekonomiky mesta a cieľovým miestom globálneho kapitálu.

Takže pochopenie toho, ako sa New York vynára z pandémie – optikou obchodu a financií – je zásadné pre pochopenie vyhliadok americkej ekonomiky ako celku.

Opätovné otvorenie New Yorku na pešej 34. ulici – piatok 14. augusta 2020 okolo 19:15 zo 7. avenue na Madison Avenue.
Predošlí článok

„Globálna katastrofa“: Vyslanec WHO naliehavo žiada ukončenie lockdownov pandémie koronavírusu

Nasledujúci článok

Mladý lekár vysvetľuje, prečo je proti nútenej vakcíne COVID-19