/

Klaus Püschel

Klaus Püschel je nemecký profesor súdneho lekárstva. V rokoch 1991 až 2020 bol Püschel vedúcim Ústavu pre súdne lekárstvo vo Univerzitnej klinike Hamburg-Eppendorf.

Narodený 18. marca 1952 v Grammendorfe.

Profesionálna kariera

Klaus Püschel študoval medicínu na Hannoverskej lekárskej fakulte v rokoch 1970 až 1976, doktorát získal v roku 1977 a od roku 1978 pracoval v Ústave súdneho lekárstva pri Univerzitnej klinike Hamburg-Eppendorf (UKE). V roku 1983 ukončil habilitáciu, v roku 1985 bol menovaný profesorom súdneho lekárstva.

V rokoch 1989 až 1991 pôsobil na katedre súdneho lekárstva na univerzite v Essene.

Od roku 1991 do septembra 2020 bol Püschel riaditeľom Inštitútu pre súdne lekárstvo pri University Medical Center Hamburg-Eppendorf. Bol tiež zástupcom riaditeľa Centra pre interdisciplinárny výskum závislostí (ZIS) na univerzite v Hamburgu. V roku 2013 bol zvolený do Leopoldiny.

Priority výskumu

Podľa Leopoldiny sa Püschelov výskum zameriava na forenznú oblasť, forenzné zobrazovanie, pitvu, obete násilia, úmrtia súvisiace s drogami a vyšetrovanie archeologických nálezov.

Činnosť súdneho znalca a odborníka

V roku 1987 spolu s vedúcim súdneho lekárstva Wernerom Janssenom vykonali pitvu v mene rodiny Barschel, tela Uweho Barschela, ktorý zomrel 11. októbra 1987. Okrem iného bol expertom na prípade Kachelmann a podieľal sa na vyšetrovaní vrážd v Göhrde. V roku 2015 Püschel vyšetril telo únoscu Reemtsmy Wolfganga Koszicsa, ktorý zomrel za záhadných okolností v Portugalsku.

Püschel pôsobil aj v zahraničí. Pôsobil v Kosove, Egypte a Sýrii. V Benine pitval obeť „vraždy vúdú“. Vo Rwande sa pričinil o zriadenie pamätníka genocídy z roku 1994 v Rwande pri pamätníku genocídy Murambiho.

Od polovice roku 2000 Püschel vykonáva antropologické a forenzné vyšetrovanie rôznych archeologických nálezov, ako sú močiarne telá ženy z Peitingu, chlapec z Kayhausenu, dieťa z plechovky Esterweger, dievča z močiara Uchter, muž z Bernuthsfeldu alebo pokožka prsníka dievčaťa z močiara Bareler Moor, ale aj takzvanej hamburgskej Störtebekerovej lebky.

Odhad veku utečencov

Püschel podporuje celonárodné hodnotenie veku neplnoletých osôb bez sprievodu a bez dokladov totožnosti a vykonáva ich na klinike v Hamburgu-Eppendorfe.

Pandémia ochorenia Covid-19

Počas pandémie COVID-19 Püschel už 7. apríla 2020 uviedol, že strach z vírusu je prehnaný. V Hamburgu nezomrela na vírus ani jedna osoba bez predchádzajúcej choroby. Vírus ovplyvňuje náš život úplne prehnaným spôsobom. „To nemá žiadny vzťah k nebezpečenstvu, ktoré predstavuje vírus“. Je presvedčený, že úmrtnosť na korónu sa „nebude predstavovať vrchol ročnej úmrtnosti“. Nevidel tiež dôvod na strach zo smrti v súvislosti so šírením choroby v hamburskej oblasti.

9. apríla 2020 v diskusnej relácii Markus Lanz kritizoval pôvodné odporúčanie RKI (Robert Koch Institut) vyhnúť sa interným vyšetreniam a pitvám. Popísal to ako „úplne nesprávne opatrenie“ a zopakoval, že podľa jeho doterajších vedomostí umierajú „hlavne chorí a ľudia s oslabeným imunitným systémom“. Sám do 27. mája pitval viac ako 200 zosnulých pacientov s COVID-19.

Sebou určené zachádzanie s rizikom

Püschel obhajuje sebou určené zaobchádzanie s rizikom. Podľa jeho názoru je racionálne jednoducho „klasifikovať pandémiu medzi mnoho nebezpečenstiev a chorôb, ktoré existujú na svete a v živote. Znovu a znovu vidím ležať ľudí v klinike, ktorí vedome prijali veľké riziká pre seba. Ako fajčiar, pri jedle, počas sexu. Mali by na to mať právo, pokiaľ neohrozujú nikoho iného. Žime svoj život, pokiaľ ho máme. “

Pracovným skupinám pod vedením Klausa Püschela a Stefana Klugeho sa pomocou disekcií podarilo zistiť viacnásobné venózne trombózy a smrteľné pľúcne embólie u zosnulých pacientov s COVID-19. Z toho vyplynulo, že za veľkú časť úmrtí nemôže pneumónia súvisiaca s vírusom a z toho vyplývajúce narušenie výmeny plynov, ale zlyhanie srdca v dôsledku rozsiahlej obštrukcie pľúcneho obehu pľúcnou embóliou.

Predošlí článok

CDC znížilo počet mŕtvych na Covid-19 o 94%!

Nasledujúci článok

Sucharit Bhakdi